Co dáš, to dostaneš anebo O pozitivních investicích

Posted by | No Tags | Nezařazené | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Co dáš, to dostaneš anebo O pozitivních investicích

Co dáš, to dostaneš anebo O pozitivních investicích

„Co chceš, nejdřív dej.“

O této větě a jejím významu jsme si před nějakou dobou povídaly s jednou mou klientkou. Četla ji v motivačním článku a zůstala jí tak říkajíc pod kůží. Po příjemném a přínosném koučovacím rozhovoru jsme se shodly na tom, že právě toto je jednoduché, ale o to pravdivější heslo, kterým, když se budeme řídit, bude náš život lepší.

Už předci to dobře věděli

Nejde ale o nic nového. Rčení, citáty a lidová moudra, která říkají v bledě modrém to samé, znali už naší předci. Boží mlýny melou. Jaké si to uděláš, takové to máš. V životě dostaneš přesně tolik, kolik dáš. Přej a bude ti přáno. Jistě jich v paměti najdete ještě mnohem více.

Životní postoj

Je to vlastně hrozně jednoduché. Když dítě půjčí hračku kamarádovi, ten mu to pravděpodobně příště oplatí. Když se usmějete na prodavačku za pokladnou v supermarketu, bude mít hezčí den. Když muž své unavené ženě večer namasíruje nohy a umyje za ni nádobí, bude mít doma jakou kouzlem o mnoho spokojenější partnerku, která se mu jistě odvděčí něčím podobně láskyplným. Pozitivní energie se zkrátka neztrácí. Vrátí se vám. Ta neznámá prodavačka vám úsměv oplatí třeba právě ve chvíli, kdy budete mít hodně špatný den.

Děti jsou radar

Snad nejviditelnější jsou pozitivní energetické investice ve vztahu rodičů a dětí. Ne nadarmo se říká, že dítě je zrcadlem lidí, kteří jej vychovávají a nejvíce ovlivňují. A tak pokud bude dítě vyrůstat v láskyplném prostředí, kde bude dbáno na jeho potřeby, rodiče do něj vloží dostatek energie, času a úsilí, vrátí se jim to v tom nejdůležitějším, co můžou dostat – jejich dítě vyroste ve spokojeného a vyrovnaného člověka se zdravým sebevědomím.

Já vím, ale…

Ve shonu práce, rodiny a každodenních povinností může být velmi těžké myslet na to, že bychom měli být ještě k tomu všemu pozitivní. „To se hezky říká, ale kde na to mám brát energii?“ myslíte si v duchu možná. Ale to je právě ono – zkuste to, udělejte onu počáteční investici. Zkuste na jeden den být pozitivní. Usmívejte se na kolegy, ráno pohlaďte děti a partnerovi dejte pusu a objetí na rozloučenou. Zpívejte si s písničkou v rádiu po cestě do práce. Při první drobné těžkosti si řekněte: „S úsměvem jde všechno líp!“, a když vás nakrkne šéf, uvědomte si, že jeho zloba nemusí být namířena přímo proti vám. Prostě má třeba den blbec. A schválně sledujte, co se bude dít… jak s vámi, tak s okolním světem.

V situaci, jako je tato, může být kouč přínosným průvodcem, rádcem a poskytovatelem zpětné vazby. Koučink je totiž především o pozitivním nasměrování, o tom, co je teď a jak to může být v budoucnu ještě lepší. Kouč se vždy snaží klienta naladit do roviny pozitivního myšlení.

Jednoduše – pokud chcete, aby k vám byl svět přívětivý, začněte u sebe. Malé hezké drobnosti dávají dohromady velký celek pozitivního života. Co vložíte do tohoto banku, mnohonásobně se vám zúročí.

Do nového roku vám všem přeji hodně pozitivní energie, hojnost štěstí a pevné zdraví!


Žádný komentář

Comments are closed.