Příčiny a důsledky životní krize

Posted by | No Tags | Nezařazené | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Příčiny a důsledky životní krize

Příčiny a důsledky životní krize

V poslední době mě několikrát vyhledali klienti, kteří prochází těžkými životními situacemi. Zřejmě namítnete: „A kdo ne?“ A máte pravdu, každý si prožíváme lepší i horší dny. Ale jsou situace, které se poměrně často opakují.

Jejich příběhy se táhne jako červená nit jedno společné téma. A tím je krizová životní situace. Motají se v pomyslném kruhu stejných životních peripetií.

Problém v kruhu

Tentýž nebo hodně podobný problém řeší opakovaně a vypadá to, jako by se jim do života stále vracel. Děje se tak doma s rodiči, posléze s partnerem, dětmi, kolegy v práci… Při správně nastavené konzultaci s koučem pak ale klient najde „program“, který se ustavičně opakuje a projevuje ve všech jeho vztazích.  Je až překvapivé, jak podobný bývá u všech klientů průběh jejich krize…

Uvedu konkrétní příklad. Klientka mě vyhledala kvůli problémům s dcerou. Trápí ji její neutěšená situace – má pocit, že si jí dcera neváží a nemá k ní žádný respekt, zato ale cítí potřebu jí neustále shazovat. Klientka se při našem rozhovoru vrátila do doby, kdy se ze stejných důvodů, před více než deseti lety, rozváděla s manželem. Pocit nevděku, prakticky totožný, zažila také před lety v práci, ze které musela pod tíhou negativních výpadů vůči své osobě odejít. Přitom klientka se snažila být vždy otevřená a přátelská, se srdcem na dlani. Ochotná vždy každému pomoci.

Jak se vše vyvíjelo dál?

Klientka si uvědomila, že není v její moci měnit druhé nebo pošetile doufat, že se oni jako mávnutím kouzelného proutku změní – až budou starší, až budou mít postavený dům, až konečně dcera dostuduje… Jenomže žádné „až potom“ není. Je jen tady a teď! A jediné, co mohla změnit a ovlivnit, byla ona sama – praktický přístup k situacím, které se jí v životě děly. Její postoj a chování začaly vycházet z ní samotné, z jejího vědomí a autenticity.

Otevřeně začala mluvit o svých pocitech, o tom, co sama potřebuje. A věci se pomalu daly do pohybu. Jako první se objevila úleva a dobrý pocit, že dokáže své problémy překonat. Již samotný fakt, že se odhodlala vyjádřit své pocity a emoce, byl nesmírně osvobozující. A protože vše dokázala důsledně, jasně a s plným uvědoměním popsat, začaly se měnit i její vztahy s blízkými.

Jaké poznání si klientka z našich sezení odnesla?

To, že má být vždy ve svém vlastním středu. Nesnažit se neustále všem zavděčit – jejich respekt, sympatie a lásku stejně podřízeným postojem nezíská. Pochopila, že to, co jí bylo odmalička vštěpováno matkou a babičkou, tedy dogma o tom, že si musí vše zasloužit, není ideální přístup a postoj k mezilidským vztahům. Že má nárok říct: „Tohle už nechci. Tohle mi není příjemné, tohle pro tebe neudělám.“ Uvědomění si vnitřních bariér a jejich překonání pro klientku nebylo snadné, ale o to více ji ve výsledku posílilo.

Děkuji klientce, že jsem mohla toto téma s Vámi sdílet. Vše je uveřejněno s jejím laskavým svolením. 

Najdete mě také na Facebooku: https://www.facebook.com/tethalova.koucink


Žádný komentář

Comments are closed.